Rozsadzenie gości na weselu
Rozsadzenie gości na weselu to jedno z wyzwań organizacyjnych stojących przed państwem młodym. Zostałeś zaproszony na przyjęcie weselne i zastanawiasz się, na jakiej zasadzie usadza się gości? Przeczytaj nasz artykuł, a Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.
Stół honorowy
Najważniejszy stolik na weselu. Przy nim zasiądzie para młoda oraz wybrane przez nich najbliższe osoby. Najczęściej są to rodzice lub świadkowie. Jeśli stół jest większy czasami lokowani są przy nim dziadkowie i rodzeństwo pani i pana młodego. Przy stolikach tuż obok stołu honorowego zasiada najbliższa rodzina nowożeńców.
Podział ze względu na rodziny
Według tej zasady osoby ze strony panny młodej siadają po jednej stronie sali, a zaproszeni przez pana młodego po drugiej. Plusem takiego rozwiązania jest to, że siedzący obok siebie goście się znają. Ten podział nie sprzyja jednak integracji obu rodzin.
Podział wiekowy
Gości weselnych można usadzić także ze względu na wiek. W jednej części sali siadają dzieci, w kolejnej osoby młode, a w jeszcze innej najstarsi. Najmłodsi uczestnicy przyjęcia najlepiej bawią się w swoim towarzystwie, młodzi szybko znajdą wspólny język, a seniorom z pewnością nie zabraknie wspólnych tematów do rozmów. W takim rozwiązaniu ryzykowne jest jednak usadzenie osób w średnim wieku. Gdzie najlepiej je ulokować? Z młodymi czy seniorami? Trudno o jednoznaczną i dobrą odpowiedź.
Podział ze względu na rodzinę i znajomych
Jeszcze inny podział to rozsadzenie ze względu na rodzinę i znajomych. Wujowie, babcie, kuzynostwo nowożeńców siada po jednej stronie sali, a przyjaciele po drugiej.
Rozsadzenie gości na weselu - savoir vivre
Rozsadzając gości na weselu należy pamiętać o kilku zasadach savoir vivre. Po pierwsze wszystkie osoby usadzamy naprzemiennie: kobieta – mężczyzna – kobieta – mężczyzna. Kolejna reguła dotyczy usadzania małżeństw naprzeciwko siebie, z kolei narzeczeni zajmują miejsca obok siebie. Nie rozsadzamy osób, które na przyjęcie przyszły razem.
Jak nie powinni być rozsadzeni goście weselni?
Nie zapominajmy również o tym, jak nie usadzać gości weselnych. Obok siebie nie powinni siedzieć byli małżonkowie i partnerzy. Nie sadzamy teściowej obok zięcia, nieprzyjaciół i wrogów oraz ludzi o rozbieżnych poglądach. Ostatnia zasada tyczy się przede wszystkim skrajnych przypadków np. szefów konkurencyjnych firm czy polityków z przeciwnych partii, trudno przecież przewidzieć, jakie upodobania mają wszyscy goście.
Wizytówki dla gości
Najlepszą formą poinformowania gości o miejscu, które mają zająć są wizytówki umieszczone na talerzu, przy kieliszku lub filiżance. Dzięki temu para młoda nie musi prowadzić każdej osoby do konkretnego stolika. Wystarczy, że pokażą oni miejsce starszym osobom, które mogłyby mieć problem ze znalezieniem swojego miejsca. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych wizytówek są małe upominki dla gości np. ciasteczka, cukierki lub kwiaty z imieniem i nazwiskiem gościa. Zamiast wizytówek można zastosować tablicę przedstawiającą rozsadzenie zaproszonych na przyjęcie.
O czym jeszcze warto pamiętać planując usadzenie gości weselnych?
- osoby starsze powinny mieć swobodne przejście do łazienki, nie lokujemy ich w centralnej części stołu,
- powyższa zasada tyczy się także dzieci i osób niepełnosprawnych,
- małe dzieci powinny mieć wysokie krzesła, które pozwolą rodzicom łatwo je nakarmić.