Weselny savoir vivre

weselny_savuar_vivre_640Wybierasz się na ślub znajomych lub kogoś z rodziny? Przed uroczystością zapoznaj się z naszym poradnikiem. Weselny savoir vivre opiera się na kilku zasadach, które powinieneś znać.

Zaproszenia

Dostałeś zaproszenie ślubne? Nie ograniczaj się tylko do jego pobieżnego przejrzenia, ale dokładnie je przeczytaj. Oprócz miejsca uroczystości, przede wszystkim zwróć uwagę na to czy zostałeś zaproszony tylko na ślub, czy także na wesele. Jeśli w zawiodomieniu nie ma informacji o przyjęciu, oznacza to, że organizatorzy zapraszają Cię tylko na ślub. Niektaktem byłoby dopytywanie pary młodej, o to gdzie odbędzie się zabawa weselna.

Ponadto dokładnie sprawdź godzinę uroczystości. Spóźnianie się na ślub nie jest w dobrym guście. Powinieneś także zwrócić uwagę na informację o prezencie. Nie zawsze para młoda chce otrzymać tradycyjne kwiaty. Jeśli życzą sobie inny upominek, wzmianka o tym na pewno znajdzie się na zaproszeniu.

Sprawdź także czy jesteś zaproszony tylko Ty, czy też możesz przyjść z osobą towarzyszącą. Na zawiadomieniu powinna być również ewentualna adnotacja o zaproszeniu dzieci. Jeśli jej nie ma, oznacza to, że para młoda nie życzy sobie, byś pojawił się na weselu z dziećmi.

Nie zapomnij o potwierdzeniu przybycia na uroczystość. Na zaproszeniu zwykle znajduje się informacja o tym, do kiedy powinieneś zawiadomić parę młodę o swojej obecności na weselu.

Życzenia

Pora na omówienie zasad panujących podczas składania życzeń. Według savoir vivre do pary młodej najpierw podchodzą świadkowie i rodzice. Póżniej życzenia składają dziadkowie, rodzeństwo i dalsza rodzina. Natomiast na końcu reszta zaproszonych gości. Jeśli znasz tylko jednego z małżonków, pamiętaj o tym, by skierować życzenia także do drugiego z nich, wcześniej jednak przedstaw się.

Przyjęcie

Największym nietaktem podczas wesela jest brak umiaru w piciu alkoholu. Kosztuj, ale nie upijaj się. Osuwanie się na krześle lub co gorsza leżenie pod stołem, na pewno nie jest na miejscu. Zachowaj umiar także w jedzeniu. Na weselach nie brakuje pysznych potraw, jednak przejadanie się jest w złym guście.

Wyjście

Nie wychodź z wesela "po angielsku". Okaż szacunek organizatorom zabawy, powiedz im, że wychodzisz, pożegnaj się i podziękuj za zaproszenie oraz wspólnie spędzony czas. W dobrym guście będzie, jeśli jeszcze raz złożysz życzenia Państwu Młodym oraz pożegnasz się także z ich rodzicami.

BACK
Może zainteresują cie artykuły:

Pomysły na ciekawe prezenty

Zobacz więcej propozycji na prezent ślubny
Projekt i wdrożenie: fdgstudio.net