Serwisy stołowe z portugalskiej ceramiki

nova_oval_platters_640Serwisy stołowe z portugalskiej ceramiki

Portugalia to nie tylko kraj pięknych plaż, urokliwych miasteczek i wybornej kuchni. Wyborne sardynki, zielony rosół caldo verde i desery ze słodkich pomarańczy najlepiej smakują podawane są na pięknych półmiskach i talerzach. Wykonane są one z portugalskiej ceramiki, która równie mocno, co krajobrazy rozsławia południowoeuropejski kraj na cały świat. Serwisy stołowe pochodzące z Portugalii są fantazyjne i stylowe jednocześnie.
Tradycje portugalskiej ceramiki

Portugalia ma długą historię rękodzieła. Mieszkańcy kraju od wieków zajmowali się haftem, koronkarstwem i wytwarzali biżuterię. Płytki ceramiczne produkowano tutaj jeszcze przez Maurów. Portugalskie naczynia z gliny także mogą poszczycić się wieloletnią tradycją. W Caldas da Rainha będącej stolicą portugalskiej ceramiki, gliniane półmiski wyrabiano już od czasów prehistorycznych.

Serwisy stołowe z portugalskich firm

W tym samym mieście w 1884 roku powstała manufaktura, w której do dzisiaj powstają słynne półmiski o kształcie liści kapusty. Z kolei niepowtarzalna czarna ceramika stołowa powstaje w Molelos. Te unikalne naczynia wytwarzane są z czarnej gliny. Coimbra – kolejne portugalskie miasto jest popularne dzięki białej ceramice z niebieskimi wzorami.

Portugalska ceramika w Polsce

W sklepie Ajmara dostępnych jest kilka kolekcji portugalskiej ceramiki producenta Costa Nova. Jedną z nich jest linia Rivera. Charakterystyczną cechą naczyń są oryginalne kolory przewodnie: czerń i zieleń. Część elementów kolekcji ma prosty design i jednolitą ciemną barwę, a pozostałe przypominają kształtem liście i tonacją nawiązują do motywu lasu. W skład serwisu stołowego wchodzą filiżanki ze spodkami, talerz na przekąski, obiadowy talerz głęboki i płytki, talerz śniadaniowy i duży półmisek. Można też kupić osobno komplet obiadowy lub komplet filiżanek. Inną kolekcją portugalskiej ceramiki jest linia Nova. Naczynia z tej serii dostępne są w kolorze białym, turkusowym i niebieskim. Kompletując zestaw warto łączyć ze sobą przedmioty w różnych odcieniach, dzięki czemu nasz serwis będzie niepowtarzalny. W skład rozbudowanej kolekcji wchodzą: cukiernica, filiżanki, spodki, dzbanek na mleko, kubki, różnego rodzaju półmiski, ramekiny, kokilki, talerzyki na przekąski, salaterki, miski na zupę lub płatki, dzbanek na kawę.

Serwisy stołowe na prezent ślubny

Wszystkie portugalskie serwisy stołowe dobrze sprawdzą się w roli prezentu na ślub. Każdą z kolekcji cechuje bowiem wysoka jakość wykonania, którą potwierdza sygnatura producenta umieszczona na naczyniach. Co równie ważne, naczynia można myć w zmywarce. A pośród kilku różnorodnych pod względem deseni, kolorów i przeznaczenia produktów, każdy znajdzie coś odpowiedniego na upominek z okazji ślubu.

BACK
Zdjęcia powiązane ze stroną:
Może zainteresują cie artykuły:

Pomysły na ciekawe prezenty

Zobacz więcej propozycji na prezent ślubny
Projekt i wdrożenie: fdgstudio.net