Strój świadka – jak wybrać garnitur i koszulę

Do najważniejszych obowiązków świadka należy urządzenie wieczoru kawalerskiego, podpisanie aktu ślubu, a zwykle także roznoszenie alkoholu podczas przyjęcia weselnego. Podobnie jak pan młody, musi on dobrze prezentować się na ślubie i weselu. Obowiązkowy strój świadka to garnitur, elegancka koszula i podkreślający rangę uroczystości dodatek – krawat lub mucha.

 

Garnitur, frak czy smoking, czyli jaki powinien być strój świadka?

Podstawowym wymogiem, do którego powinieneś się dostosować jest elegancja. Przeważająca część polskich mężczyzn zakłada na przyjęcia ślubne garnitury, a nie fraki czy smokingi, więc to właśnie garnitur będzie najbezpieczniejszym wyborem stroju dla świadka. Natomiast, jeśli pan młody wystąpi w smokingu, mile widziane jest, by i świadek założył tego typu zestaw. Ważne jest nie tylko współgranie krojów, ale i kolorów oraz tkanin. Kiedy pan młody zakłada ciemny matowy garnitur, również i Ty sięgnij po taki strój.

Pamiętaj, że tego dnia to przyszły małżonek ma wyglądać najlepiej pośród męskiego grona biesiadników weselnych, dlatego mile widziane jest, by strój świadka był o ton skromniejszy od tego, który założy pan młody. Nowożeniec może na przykład mieć na sobie bardziej ozdobną kamizelkę lub muchę, a Ty gładką kamizelkę albo elegancki, nieprzesadzony krawat.

Kolor dopasowany, ale z umiarem

Strój świadka musi pasować nie tylko do ubioru pana młodego, ale również sukienki świadkowej. Jeśli zakłada ona niebieską sukienkę, Ty możesz dopasować do niej krawat właśnie w takim kolorze. Świadkowa będzie miała na sobie brzoskwiniową kreację? Dobrze będzie współgrała z nią koszula właśnie w takim kolorze. Pamiętaj jednak, by nie przedobrzyć – czerwona koszula i czerwony krawat na pewno nie stworzą udanego zestawu, nawet jeśli świadkowa będzie miała na sobie sukienkę właśnie w tym kolorze.

Kiedy nie wiesz, jaki kolor koszuli czy krawatu wybrać, najlepiej skonsultuj się z panią młodą. Przyszła żona będzie najlepiej wiedzieć, która barwa dobrze zgra się z bukietem, dekoracją kościoła i sali weselnej, czy strojem jej wybranka.

Zwieńczeniem stroju świadka, podobnie jak i ubrania pana młodego będzie dekoracyjna przypinka. Powinna ona nawiązywać wyglądem do wiązanki ślubnej pani młodej.
BACK
Może zainteresują cie artykuły:

Pomysły na ciekawe prezenty

Zobacz więcej propozycji na prezent ślubny
Projekt i wdrożenie: fdgstudio.net